National Committees

Board at Meeting

ASAS Committees

ASAS has five types of committees or special representative assignments: 1) Board Committees, 2) General Committees/Working Groups, 3) Special Representative appointments to other groups, 4) Awards Committees and 5) Annual Meeting Program Committees. Each type of committee or special representative appointment provides a chance to contribute to the society and to become involved in the society leadership.

Committee assignments are for three years and committee terms are for July to July. Please contact us at asas@asas.org throughout the year if you are interested in serving on committees. We try to ensure that anyone interested in serving on a committee has that opportunity.

BOARD COMMITTEES (2018-2019)

Board committees, are committees made up of board members. These committees may be defined within the by-laws or be a special board designated committee.

Executive Committee
NC - T.A. Armstrong (Chair)
AR - E.B. Kegley
CT - S.A. Zinn
KY - D.K. Aaron
WA - K.A. Johnson
CT - K.E. Govoni
GA - J.A. Daniel
NM - G.C. Duff
IL - M.C. Wulster-Radcliffe*
IL - J.M. Hemmelgarn*

Finance Committee
VA - K.A. Johnson (Chair)
IN - T.A. Armstrong
AR - E.B. Kegley
NE - T.A. Rathje
OK - D.L. VanOverbeke
IN - W.C. Weldon
CT - S.A. Zinn

 

ASAS Membership Committee
WY - K.M. Cammack (Chair)
NC -T.A. Armstrong
ND - M.S. Crouse
NM - G.C. Duff
TX - B.N. Engle
Canada - C. Farmer
CT - K.E. Govoni
NC - M.H. Poore
NE - T.A. Rathje

 

General Committees/Working Groups (2018-2019)

General committees/working groups are generally formed for topics or programming important to the membership. These committees are made up of a combination of general membership and board members. The yearly expectations for these committees are described in the committee assignment documents.

ASAS Publications Committee
CT - K.E. Govoni (Chair)
NC - T.A. Armstrong
GA - J. A. Daniel
IL - R.N. Dilger
ND - J.S. Caton
CANADA - C.Farmer
NE - D.L. Hamernik
FL -  P.J. Hansen
VT - S.E. Johnson
CA - J.W. Oltjen
WI - A.E. Radunz
IL - M.C. Wulster-Radcliffe*

ASAS Public Policy Committee
TX – T.A. Davis (Chair)
CO – S.L. Archibeque
GA – M.J. Azain
WY - K.M. Cammack
TX - H.R. Cross
AL - D.R. Mulvaney
VA - L.W. Randel
ND - L.P. Reynolds
TX - P.K. Riggs
DC - W. Smith
MI - J.C. Swanson
TX - D.R. Tolleson


ASAS (2017-2018) Nominating Committee

NE - D. Hamernik
CT - S.Zinn 
NE - P. Miller
AR - M. Looper
KY - R. Coffey
GA - C. Brathcher
NM - G. Duff
CT - K. Govoni

Special Representatives (2017-2018)

Special representatives are usually joint members between the two societies represented and work to keep the two societies updated.

Assn. for Assessment & Accreditation of Lab. Animal Care Int
IL- J. Salak-Johnson

American Association for the Advancement of Science Council
TX - P.K. Riggs

American Feed Industry Association Nutrition Council
KY–G. L. Cromwell

American Registry of Professional Animal Scientists
NE- J. C. Whittier

American Society of Agronomy
WI–E. G. Bergfeld

British Society of Animal Science
C. Reynolds

 

Council for Agricultural Science and Technology
NM- G. Duff

European Assoc. for Animal Production
AL- J. Sartin

Latin American Association of Animal Production
NE–E. Casas
NV–L. Gomez-Raya

Mexican Association for Animal Science
Mexico–G. Villalobos

Society for Range Management
TX - D.R. Tolleson

World Association of Animal Production
AL- J. L. Sartin

Annual Meeting Program Committees (2017-2018)

ASAS Annual Meeting Program Committees propose symposia, review abstracts, and help fundraise for the meeting.

ASAS is in the process of revamping the program committees and abstract review process. Please return to this page in August for an update.

Overall Programming Committee

AR - E.B. Kegley
CANADA - M.A. Steele
CANADA - E.M. Ibeagha-Awemu
TX - C.L. Maxwell
CANADA - F. Miglior
IL - R.N. Dilger
CA - J.W. Oltjen
NM - G.C. Duff
CT - S.A. Zinn
IL - M.C. Wulster-Radcliffe

Animal Behavior & Well-Being

IL - J. L. Salak-Johnson
CANADA - E. Vasseur
MI - P.M. Coussens

Animal Health

MO - M.A. Mellencamp
CANADA - E. M. Ibeagha-Awemu
IA - S. Jalukar
MO - T.J. Wistuba
MN - M. Saqui-Salces

Beef/Cactus Beef Symposium

NE - C.R. Krehbiel
NM - C.A. Gifford
NM - C.G. Duff
TX - B.P. Holland

Breeding and Genetics

CANADA - F. Miglior
TX - C.A. Gill
IA - J.E. Koltes

Companion Animal

CANADA - A.K. Shoveller
IL - M.R.C. de Godoy
IL - K.S. Swanson
KS - C.G. Aldrich
IL. - G.C. Fahey
MO - K.A. Barry
TN - S.E. Kitts-Morgan
MO - B.M.  Vester Boler
CANADA - L.L. McKnight
CANADA - K.R. Kerr

Comparative Gut Physiology/Pancosma

SWITZERLAND - D.M. Bravo
AR - J. Zhao
CANADA - E. Khafipour
NE - A.P. Foote
SWITZERLAND - E.H. Wall

Forages and Pastures 

AR - K.P. Coffey
CANADA - C.D. Robins
CA - O.J. Gekara
CT - B.I. Smith

Growth and Development

GA - J. A. Daniel
MS - J.R. Blanton
CANADA - A. Cánovas
GA - G.J. Hausman

Horse Species

NM - J.L. Turner
VA - P.R. Buff
MN - C.K. Larson

Meat Science and Muscle Biology

IL - J.W. Rickard
AR - Y. Huang
CANADA - L. Faucitano

Nonruminant Nutrition

NY - X. G. Lei
IN - J.S. Radcliffe
MS - S.F. Liao
IL - A.R. Hanson
VA - S.W. El-Kadi

Physiology & Endocrinology 

FL - P.J. Hansen
NE - C.A. Lents
FL - G.E. Dahl

Production, Management & the Environment

ID - A.B. Leytem
CANADA - A.L. Shreck

Ruminant Nutrition

NM - G.C. Duff
CANADA - J.C. Plaizier
WY - S. I. Paisley
FL - M.J. Hersom
TX - R.C. Anderson

Small Ruminant (Sheep & Goat combined)

IRELAND - T.M. Boland
IL - M.C. Wulster-Radcliffe

Swine Species

CANADA - J. Lapointe
SD - C.L. Levesque

Teaching/Undergraduate & Graduate Education

KY - F.W. Harrelson

ASAS Graduate Student Symposium

KS - K.J. Phelps
TX - B.N. Engle

Award Committees (2017-2018)

Award committees and participation on the committees is defined in the rules associated with an award. We do not post award committees until after we receive all nominations for the year, as the structure of the committee often changes to avoid conflict of interest.

ASAS Fellow Awards

CT - S.A. Zinn (Chair)
KY - D.A. Aaron
IN - T.A. Armstrong
KS - E.C. Titgemeyer
NC - S.P. Washburn
FL - P.J. Hansen
IL - G.C. Fahey

AFIA Ruminant Award

KS - M.D.  Tokach (Chair)
VA - K.L. Herkelman
CA - E. Kebreab
KS - K.P. Phelps
TX - L.O. Tedeschi
NE - C.R. Krehbiel

AFIA Non-Ruminant Award

NE - D.L. Hamernik
VA - S.E. Johnson
MN - G.C. Shurson
IN - J.S. Radcliffe
KY - R.D. Coffey
MI - G. M. Hill

Animal Growth and Development Award

AL - J.L. Sartin (Chair)
WA - M. Du
MD - T. H. Elsasser
TX - T.A. Davis
FRANCE - J.F. Hocquette

Animal Industry Service Award

AL - J.L. Sartin
KY - K.D. Bullock
MO - D. J.  Patterson
IA - C.A. Stahl
NE - C.R. Calkins
IA - D.D. Loy

Animal Management Award

NC - M.H Poore (Chair)
OK - S.A Gunter
OK - R.P Wetteman
AR - P.A. Beck
NE - R. N. Funston

Animal Physiology and Endocrinology Award

NC - T.A. Armstrong (Chair)
CANADA - C. Farmer
NE - T. A. Rathje
KY - D.G. Ely
NE - A.S. Cupp
NM - G.C. Duff

Distinguished Teacher Award

CT - K.E. Govoni (Chair)
KS - K.J. Phelps
MO - B.R. Wiegand
MI - G. M. Hill
WI - A.E. Radunz
NC - W.L. Flowers

Gary L. Cromwell Award for Minerals Nutrition

SD - J.P. Cassady (Chair)
NY - X.G. Lei
KY - D.L. Harmon
ND - J.S. Caton
WI - T.D. Crenshaw

Rockefeller Prentice Breeding and Genetics Award

WA - K.A. Johnson
IA - J.M. Reecy
WI - G.J.M. Rosa
NE - A.C. Clutter
MO - J.F. Taylor

Meats Research Award

IN - W.C. Weldon (Chair)
TX - R.K. Miller
MO - C.L. Lorenzen
AUSTRALIA - F.R. Dunshea
IA - E.J. Huff-Lonergan
TX - M. F. Miller
WA - M. Du

Bouffault International Animal Agriculture Award

NC - M.H. Poore (Chair)
ARGENTINA - C.R. Feldkamp
TX - B.N. Engle
TX - D.R. Tolleson
CANADA - M A. Steele
IN - P.D. Ebner

Early Career Achievement Award

NM - G.C. Duff (Chair)
CANADA - G.B. Penner
IL - R.N. Dilger
NC - M.H. Poore
CT - K.E. Govoni

Equine Science Award

CANADA - C. Farmer
NJ - K. Malinowski
AZ - E.A. Greene
NE - K.P. Anderson
TX - T.H. Welsh

Extension Award

AR - E.B. Kegley (Chair)
IA - J.F. Patience
CA - A.L. Eenennaam
OK - D.L. Lalman
CA - J.W. Oltjen
CO -S.L. Archibeque

Morrison Award

SD - J.P. Cassady (Chair)
IN - D.E. Orr
TX - T.A. Davis
AL - J.L. Sartin
NE - R.D. Green

Corbin Companion Animal Award

ND - J.S. Caton (Chair)
NE - C.L. Morris
CT - R.M. Yamka

Fontenot Graduate Travel Award

VA - K.O. Smedley
MI - G.M. Hill
TX - J.A. Carroll
MN - C.K. Larson
CT - S.A. Reed

Pond International Travel Award

MO - T.L. Veum (Chair)
N.Y. - X.G. Lei
AUSTRALIA - A.W. Bell
TX - J.J. McGlone

Agri-King Outstanding Graduate Student Award

NE - D.L. Hamernik
CT - S.A. Zinn
IN - T.A. Armstrong
TX - B.N. Engle
IL - D.F. Jones

Wettemann Graduate Scholar in Physiology Award 

AR - M.L. Looper (Chair)
OK - R.P. Wettemann
NE - C.A. Lents
ID - J.V.  Yelich

 

*Ex-Officio

Become an ASAS member

Membership is open to individuals, organizations, or firms interested in research and application, instruction, or extension in animal science or associated with the production, processing, marketing, or distribution of livestock and livestock products.

Learn More

Enter your search terms below