Registration Desk Hours
Sunday, January 26, 2020 - 7:00 AM to 5:00 PM
Monday, January 27, 2020 - 7:00 AM to 4:30 PM
Tuesday, January 28, 2020 - 7:00 AM to 12:00 PM
Program Schedule
Saturday, January 25, 2020
- All Day - Academic Quadrathlon Lab Practicum and Written Exam (Berry College)
Sunday, January 26, 2020
- 6:30 AM - 2:00 PM Academic Quadrathlon Oral Presentations and Quiz Bowl (Rooms: Rose, Roberts, Ballroom 1, Ballroom 2, Ballroom 3, Ballroom 4, Ochs)
- 7:00 AM - 5:00 PM Registration Hours (South Foyer)
- 8:30 AM - 11:45 AM SCC 81 Station Reports and Business Meeting (Room: Walker)
- 1:00 PM - 5:00 PM SCC 81 Symposium (Room: Walker)
- 1:00 PM - 3:40 PM SERA 041 Symposium (Room: Ballroom 1)
- 3:40 PM - 5:00 PM SERA 041 Meeting (Room: Ballroom 1)
- 3:00 PM - 4:30 PM Graduate Student Competition MS (Room: Ballroom 2)
- 4:30 PM - 5:45 PM Undergraduate Student Competition (Room: Roberts)
- 4:40 PM - 5:25 PM Graduate Student Competition PHD (Room: Ballroom 2)
- 6:00 PM - 8:00 PM Southern Board Meeting I (Room: Kinsey Boardroom)
Monday, January 28, 2020
- 7:00 AM - 5:00 PM Registration Hours (South Foyer)
- 8:00 AM - 8:45 AM Meats (Room: Walker)
- 8:00 AM - 10:45 AM Physiology I (Room: Ballroom3/4)
- 8:30 AM - 11:30 AM Kunkle Symposium (Room: Ballroom 2)
- 11:15 AM - 1:15 PM Graduate Student Lunch and Learn (Room: Ochs)
- 1:15 PM - 2:45 PM Breeding and Genetics (Room: Ballroom 3/4)
- 1:15 PM - 3:45 PM Pastures and Forages I (Room: Ballroom 2)
- 1:15 PM - 4:15 PM Physiology II: Genomics (Room: Roberts)
- 1:15 PM - 4:15 PM Small Ruminant Production I: Health and Behavior (Room: Walker)
- 1:15 PM - 4:30 PM Ruminant Animal Production I: Growing Cattle (Room: Rose)
- 1:15 PM - 4:30 PM Ruminant Animal Production II: Metabolism and Physiology (Room: Ballroom 1)
- 4:45 PM - 6:15 PM Business Meeting (Room: Ballroom 3/4)
- 6:30 PM - 11:59 PM Awards Banquet and Entertainment and Member Mixer (The Signal)
Tuesday, January 29, 2020
- 6:30 AM - 8:00 AM Extension Breakfast (Room: Ochs)
- 7:00 AM - 12:00 PM Registration Hours (South Foyer)
- 8:00 AM - 10:30 AM Pastures and Forages II (Room: Ballroom 1)
- 8:00 AM - 11:00 AM Physiology III: Reproductive (Room: Ballroom 3/4)
- 8:00 AM - 11:00 AM Small Ruminant Production II: Nutrition (Room: Walker)
- 8:00 AM - 11:15 AM Ruminant Animal Production III: Reproductive Cattle (Room: Ballroom 2)
- 8:00 AM - 11:15 AM Ruminant Animal Production IV: Behavior (Room: Rose)
- 8:15 AM - 11:30 AM Extension (Room: Roberts)
- 10:45 AM - 11:45 AM Nutrition (Room: Ballroom 1)