March 12, 2019

Schedule for Tuesday, March 12

Tuesday, March 12, 2019

  • 7:00 AM - 4:00 PM
    Tuesday Registration Hours
    Location: Grand Ballroom Foyer
     
     
  • 7:30 AM - 8:15 AM
    Poster Session IV
    Location: Grand Ballroom Foyer
     
     
  • 7:30 AM - 8:30 AM
    Student Breakfast and Learn

    Co-Chair: Ashley Conway – University of Nebraska-Lincoln

    Co-Chair: Amy L. Petry – Iowa State University


    Location: Saint Nicholas A/B
     
     
  • 7:30 AM - 8:30 AM
    Student Breakfast and Learn Speaker
    Location: Saint Nicholas A/B
     
     
  • 7:30 AM - 9:30 AM
    ARPAS Exams
    Location: Murray
     
     
  • 7:30 AM - 5:00 PM
    Tuesday Upload Room Hours
    Location: 215
     
     
  • 8:30 AM - 9:15 AM
    Beef & Small Ruminant Livestock

    Chair: Eric Bailey

  • 8:30 AM - 9:45 AM
    Animal Behavior, Welfare and Housing I

    Chair: Kurt Vogel – University of Wisonsin River Falls

  • 8:30 AM - 9:45 AM
    Ruminant Nutrition: Protein

    Chair: James C. MacDonald – University of Nebraska - Lincoln

  • 8:30 AM - 10:05 AM
    Growth, Development, Muscle Biology and Meat Science Symposium: Industry Views on Meat Science Research Needs

    Chair: Dustin Mohrhauser

  • 8:30 AM - 10:20 AM
    Physiology Symposium

    Chair: Andrea S. Cupp, PhD – University of Nebraska-Lincoln

    Co-Chair: Shelby Springman

  • 8:30 AM - 10:45 AM
    Physiology: Reproductive Physiology

    Chair: Jordan M. Thomas – Animal Science, University of Missouri

  • 8:30 AM - 11:15 AM
    Nonruminant Nutrition: Feed Additives II: Nursery

    Chair: Nicholas K. Gabler – Department of Animal Science, College of Agriculture and Life Sciences, Iowa State University

    Co-Chair: Chad B. Paulk – Kansas State University

  • 8:30 AM - 11:30 AM
    Nutritional Physiology and Microbiome

    Chair: Allison M. Meyer – University of Missouri

  • 8:30 AM - 12:00 PM
    Nonruminant Nutrition Symposium: Nursery Pig Nutrition and Health

    Chair: William T. Oliver – USDA, ARS, USMARC

  • 8:30 AM - 12:05 PM
    David Schingoethe Symposium

    Chair: David Schingoethe – South Dakota State University

  • 9:30 AM - 12:30 PM
    DSM Symposium
  • 10:00 AM - 11:00 AM
    Animal Behavior, Welfare and Housing II

    Chair: Kurt Vogel – University of Wisonsin River Falls

  • 10:00 AM - 11:15 AM
    Nonruminant Nutrition: Amino Acids

    Chair: Grant Petersen

  • 11:30 AM - 1:00 PM
    Pack and Give Back - Omaha Against Hunger Meal Packing Event
    Location: Blackstone A
     
     
  • 12:30 PM - 1:30 PM
    Academic Quadrathlon Luncheon
    Location: Saint Nicholas A/B
     
     
  • 12:45 PM - 1:30 PM
    Poster Session V
    Location: Grand Ballroom Foyer
     
     
  • 12:50 PM - 1:40 PM
    Bentley Lecture and Lunch
  • 1:30 PM - 3:30 PM
    Nonruminant Nutrition: Feed Additives I

    Chair: Dan B. Jones – Archer Daniels Midland Company

  • 1:30 PM - 3:30 PM
    Ruminant Nutrition: Feedlot: Nutrition and Management

    Chair: Tara Felix – The Pennsylvania State University

  • 1:45 PM - 3:45 PM
    Genetics, Genomics & Bioinformatics I

    Chair: Nick V.L. Serão – Iowa State University

  • 1:45 PM - 3:50 PM
    Animal Behavior, Housing and Well-Being/Nonruminant Nutrition Symposium: New and High-Tech: Technologies and Their Application to the Animal Industry

    Chair: Kurt Vogel – University of Wisonsin River Falls

  • 1:45 PM - 4:00 PM
    Genetics, Genomics & Bioinformatics I
  • 1:45 PM - 4:00 PM
    Nonruminant Nutrition: Feed Additives III: Nursery

    Chair: Doug Cook

    Co-Chair: Shelby Curry, PhD – BIOMIN America Inc.

  • 2:45 PM - 3:00 PM
    Nonruminant Nutrition: Sow Nutrition Break
    Location: 211/212
     
     
  • 1:45 PM - 4:15 PM
    Nonruminant Nutrition: Sow Nutrition

    Chair: Márcio A.D. Gonçalves – Genus PIC

    Co-Chair: David Rosero – The Hanor Company LLC

  • 1:45 PM - 4:30 PM
    Swine Translational

    Chair: Russell Fent

  • 1:45 PM - 4:35 PM
    Growth, Development, Muscle Biology and Meat Science Symposium: Novel Alternative Approaches to Conventional Meat Production Practices

    Chair: Dustin Mohrhauser

  • 1:45 PM - 5:00 PM
    Dairy Translational Science Symposium

    Chair: Matthew Akins – Department of Dairy Science, University of Wisconsin-Madison

  • 1:45 PM - 5:05 PM
    Breeding and Genetics Symposium: Genotyping Assays in Livestock

    Co-Chair: Warren M. Snelling – USDA, ARS, U.S. Meat Animal Research Center

    Chair: Amanda K. Lindholm-Perry – US Meat Animal Research Center

  • 1:45 PM - 5:30 PM
    Billy Day Symposium

    Chair: Chris Hostetler

  • 3:45 PM - 5:30 PM
    Growth, Development, Muscle Biology and Meat Science

    Chair: Benjamin M. Bohrer – University of Guelph

  • 4:15 PM - 5:15 PM
    Genetics, Genomics & Bioinformatics II

    Chair: James E. Koltes – Iowa State University

  • 5:00 PM - 5:45 PM
    Poster Session VI
    Location: Grand Ballroom Foyer
     
     
  • 6:00 PM - 7:00 PM
    Business Meeting and Awards Program
    Location: Grand Ballroom North
     
     
  • 7:00 PM - 8:00 PM
    Awards Reception
    Location: Grand Ballroom North