Western Section Committees
Awards (2023-2024)
*K. Cammack - South Dakota State University
S. Archibeque - Colorado State University
D. Bohnert - Oregon State University
M. Thomas - Texas A&M AgriLife Research
Beef Symposium (3 year term)
*C. Gifford - New Mexico State University (2023-26)
S. Arispe - Oregon State University (2023-26)
J. Beard - Zoetis (2023-26)
E. H. Hay - USDA-ARS (2023-26)
J. Ranches - Oregon State University (2023-26)
C. Reichhardt - University of Hawaii at Manoa (2023-26)
J. Sprinkle - University of Idaho (2024)
M. Van Emon - Montana State University (2023-26)
Advising and Coordinating (3 year term)
*R. Marques - Montana State University (2021-24)
T. DelCurto - Montana State University (2021-24)
T. Mulliniks - University of Nebraska-Lincoln (2021-24)
C. Wilson - USDA-ARS (2023-26)
Paper Competition (3 year term)
*B. Alexander - University of Wyoming (2021-24)
J. J. Figueroa-Zamudio - Beef Northwest Feeders (2023-25)
M. Fonseca - University of Nevada, Reno (2023-25)
A. Hess - University of Nevada, Reno (2021-24)
F. Mezzomo Giotto - New Mexico State University (2023-25)
S. Spidel - Colorado State University (2021-24)
C. Wilson - USDA-ARS (2023-25)
Academic Quadrathlon
*M. Kennedy - Oregon State University
*K. DeAtley - Chico State University
S. Archibeque - Colorado State University
J. Boles - Montana State University
B. Bowman - Utah State University
M.
Colle - University of Idaho
M. Dredge - BYU-Idaho
E. Greene - University of Arizona
Z. McFarlane - Cal Poly, San Luis Obispo
D. Rule - University of Wyoming
S. Soto-Navarro - New Mexico State University
Necrology (2024-2025)
*S. Archibeque - Colorado State University (2021-24)
M. Thomas - Texas A&M University (2022-25)
D. Bohnert - Oregon State University (2023-26)
Nominating (2024-2025)
*B. Glaze - University of Idaho (2021-24)
K. DeAtley - California State University-Chico (2022-25)
M. Thomas - Texas A&M University (2023-26)
Young Scholars Program (3 year term)
*M. Thomas - Texas A&M University (2021-24)
D. Bohnert - Oregon State University (2022-25)
J. Hernandez Gifford - New Mexico State University (2023-26)
R. Marques - Virginia Tech (2024-27)
Undergraduate Poster Competition (2 year term)
*P. Doyle - Colorado State University (2023-25)
M. Fonseca - University of Nevada, Reno (2023-25)
N. Mast - Texas A&M University, Kingsville (2023-25)
F. Mezzomo Giotto - New Mexico State University (2023-25)
C. Reichhardt - University of Hawaii at Manoa (2023-25)
*Designated Chair